Rekuperácie pre zdravé a úsporné bývanie.

zvlhcovanie_vzduchu_zvlhcovacom
AKO JE TO S VLHKOSŤOU PRI POUŽÍVANÍ REKUPERAČNEJ JEDNOTKY
31. júla 2020
  • Čo sa týka vysušenia, ovplyvnenie vlhkosti závisí len na intenzite vetrania. Podstatou je intenzita výmeny vonkajšieho suchého vzduchu za vnútorný vlhký. Čím viac sa vetrá, tým viac je odvlhčovaný objekt (odvlhčovanie sa násobí predovšetkým v zimnom období).
  • Štandardná vlhkosť by mala byť medzi 40-60%. Pri bežnej 4 člennej rodine tak bohato stačí vetrať 100m3/h. To odpovedá 1. výkonnostnému stupňu. Jednotky Nilan sú doplnené o vlhkostné čidlo, ktoré má z výroby nastavené a pri prekročení hornej alebo dolnej hranice jednotka zareaguje zvýšením resp. znížením intenzity vetrania.
  • Pri zvýšenej vlhkosti sa snaží jednotka vlhkosť odvetrať a je v prevádzke na vyššom výkone. Naopak pri prekročení dolnej hranice jednotka utlmí intenzitu vetrania alebo sa na chvíľku odstaví. Horná hranica je pevne nastavená, dolnú hranicu je možné užívateľom upraviť.
  • Vlhkostné čidlo si taktiež stráži nárast vlhkosti o 3 % v rámci 24 hodín a pokiaľ vlhkosť narastie, jednotka zvýši intenzitu vetrania. Pre navýšenie vlhkosti je taktiež možné nastaviť týždenný program. To znamená jednotku v určitých hodinách vypínať alebo nastaviť zníženie intenzity vetrania resp. odstavenie jednotky. Taktiež je častá chyba v nastavení, keď užívateľ naopak pri prekročení dolnej hranice, nastaví vyšší výkonnostný stupeň.

Navýšenie vlhkosti je možné týmito spôsobmi

1) nastavenie správnej intenzity vetrania a nepoužívať jednotku ako hlavný zdroj vykurovania

  • Niektorí majitelia aktívnych rekuperácií sa snažia jednotkami vykurovať vzduch, tým ešte viac zvyšujú intenzitu vetrania. Chcú, aby dosiahli vyšší tepelný výkon, ale tým dochádza k vyššej miere odvlhčovania objektu.
  • Efekt príhrevu je tiež však opačný. Najlepšie výsledky vyvodzuje jednotka pri 1. výkonnostnom stupni, pretože jednotky disponujú stále zhodným tepelným výkonom. Potom záleží akú kubatúru vzduchu je nutné dohrievať týmto zhodným tepelným výkonom.
  • Jednotky disponujú tepelným výkonom 2,1 (2,6) kW, pri prechodnom období sú schopné prevziať funkciu vykurovania alebo zabezpečiť, aby sa minimálne spínal primárny (hlavný) zdroj vykurovania, čo je v tomto období v poriadku.
  • Ale v zimnom období vždy doporučujeme používať v rozumnej miere tepelný výkon rekuperačnej jednotky a pre pokrytie väčšej miery tepelných strát používať primárny zdroj vykurovania.
  • Nepoužívať vtedy jednotku s aktívnou rekuperáciou ako hlavný, v niektorých prípadoch jediný zdroj vykurovania v zimnom období.

2) zvýšiť počet kvetov, inštalovať akvárium, vodné rastliny, jedná sa o otvorené vodné plochy umožňujúce prirodzený odpar vlhkosti

3) pomáha aj sušenie prádla v interiéri

4) sofistikovaným riešením je potom inštalácia riadeného zvlhčovača – parný zvlhčovač (sú rôzne druhy zvlhčovačov: Studené pary, teplé pary, ultrazvukové zvlhčovače, vyvíjače pary do VZT potrubia).

  • V prvom rade treba však skúsiť nastaviť správnu intenzitu vetrania pre zimnú prevádzku a prípadne cez týždenné programovanie jednotku na pár hodín vypínať.

Zdieľajte článok
Ľuboš Kolesár
autor článku
Riaditeľ a zakladateľ spoločnosti DEFINELO. Špecialista na technológie pre pasívne domy. Rekuperácia, vetranie, chladenie, ohrev vody.

Mohlo by Vás zaujímať