Rekuperácie pre zdravé a úsporné bývanie.

vymennik-velky
POROVNANIE ENTALPICKÉHO A DOSKOVÉHO PROTIPRÚDOVÉHO VÝMENNÍKA
9. septembra 2020

Srdcom každej vetracej jednotky s rekuperáciou je výmenník (rekuperátor). Jedinečnosť vetracích jednotiek s rekuperáciou vzduchu spočíva vo vysokej účinnosti (viac ako 90%) tepelného výmenniku. Vo výmenníku odovzdá odsávaný znečistený vzduch z interiéru teplo privádzanému čerstvému vzduchu z exteriéru.

Typy

1. Doskový protiprúdový výmenník – Týmto výmenníkom (rekuperátorom) vám predstavujeme špičkovú svetovú technológiu. Nová štruktúra profilu rekuperátora (šachovnicovo usporiadané protibežné kanály) vedie k výraznému zvýšeniu jeho aktívnej plochy oproti štandardným doskovým rekuperátorom.

Preto je možné u tohoto typu dosiahnúť účinnosť rekuperácie 88 – 98% pri zachovaní malých rozmerov. To znamená, že napríklad znečistený vzduch o teplote 20°C predohreje čerstvý vonkajší vzduch z 0°C na 18°C.

Tento typ výmenníka tepla prešiel v posledných rokoch viacerými úpravami. Vďaka nim však účinnosť doskových rekuperátorov vzrástla z pôvodných 50-60% na súčasných 90 až 95%.

Spomenúť môžeme zmenu tvaru, ale aj prúdenie vzduchu. Pôvodné rekuperátory mali štvorcový tvar, ktorý je dnes nahradený šesťuholníkovým a krížový prietok vzduchu sa zmenil na protiprúdový. Uplatnenie rekuperačných jednotiek sa v princípe nezmenilo.

Rekuperačné jednotky s doskovými protiprúdovými výmenníkmi tepla sú naďalej vhodné predovšetkým do regiónov s miernejším klimatickým podnebím bez silných mrazov. V rekuperátore odvádzaný teplý vzduch odovzdáva svoju tepelnú energiu chladnejšiemu privádzanému vzduchu prostredníctvom tenkej hliníkovej dosky.

S týmto typom výmenníka sú spokojné desiatky zákazníkov po celom Slovensku a my ako firma Definelo odporúčame jednoznačne tento typ výmenníka.

2. Entalpický výmenník – rekuperačné jednotky, ktoré sú vybavené membránovým entalpickým výmenníkom tepla, dokážu pracovať aj pri nižších vonkajších teplotách. Mrazy do -10 stupňov Celzia by nemali byť prekážkou. Jednotky s týmto typom výmenníka sú vyzdvihované do popredia predovšetkým kvôli rekuperácií vlhkosti. Popri odovzdávaní tepla privádzanému vzduchu teda tieto rekuperátory odovzdávajú vlhkosť a tým by mali prispieť k optimálnej relatívnej vlhkosti vzduchu v interiéri budov, ale na základe našich skúseností je realita trošku iná. Miestnosti v rodinných domoch sa zvhlčujú až príliš a spolu s vlhkosťou sa množia aj baktérie, plesne a pod. Taktiež sa tento typ výmenníka stal zlou skúsenosťou pre niekoľkých zákazníkov pre jeho kratšiu životnosť. Preto v konečnom dôsledku odporúčame pre našich zákazníkov jednotky s doskovým protiprúdovým výmenníkom.

Zdieľajte článok
Ľuboš Kolesár
autor článku
Riaditeľ a zakladateľ spoločnosti DEFINELO. Špecialista na technológie pre pasívne domy. Rekuperácia, vetranie, chladenie, ohrev vody.

Mohlo by Vás zaujímať