Rekuperácie pre zdravé a úsporné bývanie.

vymennik-velky
POROVNANIE ENTALPICKÉHO A DOSKOVÉHO PROTIPRÚDOVÉHO VÝMENNÍKA
9. septembra 2020

Srdcom každej vetracej jednotky s rekuperáciou je výmenník (rekuperátor). Jedinečnosť vetracích jednotiek s rekuperáciou vzduchu spočíva vo vysokej účinnosti (viac ako 90%) tepelného výmenniku. Vo výmenníku odovzdá odsávaný znečistený vzduch z interiéru teplo privádzanému čerstvému vzduchu z exteriéru.

Typy

1. Doskový protiprúdový výmenník – Týmto výmenníkom (rekuperátorom) vám predstavujeme špičkovú svetovú technológiu. Nová štruktúra profilu rekuperátora (šachovnicovo usporiadané protibežné kanály) vedie k výraznému zvýšeniu jeho aktívnej plochy oproti štandardným doskovým rekuperátorom.

Preto je možné u tohoto typu dosiahnúť účinnosť rekuperácie 88 – 98% pri zachovaní malých rozmerov. To znamená, že napríklad znečistený vzduch o teplote 20°C predohreje čerstvý vonkajší vzduch z 0°C na 18°C.

Tento typ výmenníka tepla prešiel v posledných rokoch viacerými úpravami. Vďaka nim však účinnosť doskových rekuperátorov vzrástla z pôvodných 50-60% na súčasných 90 až 95%.

Spomenúť môžeme zmenu tvaru, ale aj prúdenie vzduchu. Pôvodné rekuperátory mali štvorcový tvar, ktorý je dnes nahradený šesťuholníkovým a krížový prietok vzduchu sa zmenil na protiprúdový. Uplatnenie rekuperačných jednotiek sa v princípe nezmenilo.

Rekuperačné jednotky s doskovými protiprúdovými výmenníkmi tepla sú naďalej vhodné predovšetkým do regiónov s miernejším klimatickým podnebím bez silných mrazov. V rekuperátore odvádzaný teplý vzduch odovzdáva svoju tepelnú energiu chladnejšiemu privádzanému vzduchu prostredníctvom tenkej hliníkovej dosky.

S týmto typom výmenníka sú spokojné desiatky zákazníkov po celom Slovensku a my ako firma Definelo odporúčame jednoznačne tento typ výmenníka.

2. Entalpický výmenník – rekuperačné jednotky, ktoré sú vybavené membránovým entalpickým výmenníkom tepla, dokážu pracovať aj pri nižších vonkajších teplotách. Mrazy do -10 stupňov Celzia by nemali byť prekážkou. Jednotky s týmto typom výmenníka sú vyzdvihované do popredia predovšetkým kvôli rekuperácií vlhkosti. Popri odovzdávaní tepla privádzanému vzduchu teda tieto rekuperátory odovzdávajú vlhkosť a tým by mali prispieť k optimálnej relatívnej vlhkosti vzduchu v interiéri budov, ale na základe našich skúseností je realita trošku iná. Miestnosti v rodinných domoch sa zvhlčujú až príliš a spolu s vlhkosťou sa množia aj baktérie, plesne a pod. Taktiež sa tento typ výmenníka stal zlou skúsenosťou pre niekoľkých zákazníkov pre jeho kratšiu životnosť. Preto v konečnom dôsledku odporúčame pre našich zákazníkov jednotky s doskovým protiprúdovým výmenníkom.

Zdieľajte článok
Share on facebook
Share on linkedin
Ľuboš Kolesár
autor článku
lubos@definelo.sk
Riaditeľ a zakladateľ spoločnosti DEFINELO. Špecialista na technológie pre pasívne domy. Rekuperácia, vetranie, chladenie, ohrev vody.

Mohlo by Vás zaujímať

PREČO JE REKUPERÁCIA VHODNÁ PRE ALERGIKOV

Myslite na čerstvý vzduch! Prirodzené alebo nútené vetranie je veľmi dôležité, pretože znižuje koncentráciu škodlivín a vlhkosti. Rekuperáciou zabezpečíte nepretržité prúdenie vzduchu