shutterstock_225504712
REALIZÁCIA NÚTENÉHO VETRANIA S REKUPERÁCIOU
25. októbra 2018
  • Realizácia vzduchotechniky je rovnako odborná práca ako napríklad inštalácia vykurovania a preto by ju mala realizovať firma s potrebnými skúsenosťami, vybavením a znalosťami.
  • Iba odborná firma Vám naprojektuje nútené vetranie s rekuperáciou podľa potrebných noriem a s dostatočnými technickými parametrami. Nedostatočný výkon jednotky a prídavných zariadení spôsobí obmedzenú funkčnosť, alebo úplnú nefunkčnosť zariadenia.
  • Len montáž oficiálnym partnerom Vám zabezpečí záruku na zariadenie.
  • Nižšia cenová ponuku môže znamenať úsporu na nekvalitných materiáloch, resp. technike. Takto sa môžete stretnúť napríklad s realizáciou rozvodov z odpadného potrubia namiesto antistatického. Antistatické potrubie svojou úpravou bráni usadzovaniu nečistôt, rast plesní.
  • Stlačenie potrubí pri ďalšej stavebnej činnosti je neprípustné.
  • Zle použité izolácie, alebo dokonca opomenutie použitia izolácií potrubí bude s veľkou pravdepodobnosťou znamenať kondenzovanie pár a kvapkanie vody.
  • Pri nedôslednej inštalácii môže dôjsť k zaprášeniu rozvodov, a to napríklad iba obyčajným opomenutím inštalácie zátok počas ďalších stavebných prác.
  • Vyhľadajte spoločnosť, ktorá Vám poskytne kompletnú realizáciu a poradenstvo. Neodborná firma Vám môže zamlčať ďalšie potrebné informácie, ktoré je nutné zabezpečiť. Napríklad pri pasívnych domoch hovoríme o nutnosti dokonalého utesnenia domu. V záujme znižovania ceny sa môže stať, že Váš dodávateľ Vám tieto veci taktne zamlčí.
  • Nie všetky firmy majú potrebné vybavenie na reguláciu, osadenie a presné meranie. Takéto nástroje sú zväčša finančne nákladné a väčšinou si ich zabezpečia iba firmy, ktoré sa plánujú tejto činnosti venovať odborne a dlhodobo.

Pobyt v zle vetranej miestnosti s vysokou koncentráciou CO2 spôsobuje ospalosť, zhoršenie sústredenia, pozornosti a znižovanie výkonnosti. Spôsobuje znižovanie schopnosti zapamätať si informácie.

Ešte závažnejší dopad má veľká koncentrácia CO2 na človeka pri odpočívaní. Vyvoláva pocit nedospania, únava, bolesť hlavy a zvyšovanie krvného tlaku.

Tvrdenie, že v pasívnom dome sa nesmú otvárať okná je nepravdivé. Okná v pasívnom dome nie je treba otvárať, ale kto chce môže. Musí však počítať s ochladením a potrebou dokúriť priestor.

Realizácia vzduchotechniky je rovnako odborná práca ako napríklad inštalácia vykurovania a preto by ju mala realizovať firma s potrebnými skúsenosťami, vybavením a znalosťami.

V prípade pasívneho domu pre vykurovanie miestnosti o veľkosti 20 m2 stačí 200 wattov. Pre porovnanie je tepelný výkon človeka v kľude 100 watt a výkon stolného počítača s monitorom 300 wattJ

Z pasívneho domu unikne tak málo tepla, že nepotrebujete bežný systém vykurovania. Energia zo slnka, ľudí a tepelných spotrebičov po väčšiu časť roka vyhreje pohodlne celý dom.

Pasívny dom nemusí byť drahší ako obyčajný dom? Náklady na tepelné izolácie, kvalitnejšie okná a náklady na vetraciu jednotku ušetríte za rozvody tepla a radiátory. A to nehovoríme o následnej úspore energie. Cena realizácie pasívneho domu by nemala presiahnuť 5 až 15 percent oproti obyčajnému domu.

Zdieľajte článok
Share on facebook
Share on linkedin
Ľuboš Kolesár
autor článku
lubos@definelo.sk
Riaditeľ a zakladateľ spoločnosti DEFINELO. Špecialista na technológie pre pasívne domy. Rekuperácia, vetranie, chladenie, ohrev vody.

Mohlo by Vás zaujímať

PREČO JE REKUPERÁCIA VHODNÁ PRE ALERGIKOV

Myslite na čerstvý vzduch! Prirodzené alebo nútené vetranie je veľmi dôležité, pretože znižuje koncentráciu škodlivín a vlhkosti. Rekuperáciou zabezpečíte nepretržité prúdenie vzduchu

AKTÍVNA REKUPERÁCIA A JEJ VÝHODY

Aktívna rekuperácia sa od pasívnej líši tým, že obsahuje aj malé tepelné čerpadlo. Toto čerpadlo dokáže využiť energiu odvádzaného alebo

REALIZÁCIA NÚTENÉHO VETRANIA S REKUPERÁCIOU

Realizácia vzduchotechniky je rovnako odborná práca ako napríklad inštalácia vykurovania a preto by ju mala realizovať firma s potrebnými skúsenosťami, vybavením a znalosťami.