Rekuperácie pre zdravé a úsporné bývanie.

shutterstock_225504712
REALIZÁCIA NÚTENÉHO VETRANIA S REKUPERÁCIOU
25. októbra 2018
  • Realizácia vzduchotechniky je rovnako odborná práca ako napríklad inštalácia vykurovania a preto by ju mala realizovať firma s potrebnými skúsenosťami, vybavením a znalosťami.
  • Iba odborná firma Vám naprojektuje nútené vetranie s rekuperáciou podľa potrebných noriem a s dostatočnými technickými parametrami. Nedostatočný výkon jednotky a prídavných zariadení spôsobí obmedzenú funkčnosť, alebo úplnú nefunkčnosť zariadenia.
  • Len montáž oficiálnym partnerom Vám zabezpečí záruku na zariadenie.
  • Nižšia cenová ponuku môže znamenať úsporu na nekvalitných materiáloch, resp. technike. Takto sa môžete stretnúť napríklad s realizáciou rozvodov z odpadného potrubia namiesto antistatického. Antistatické potrubie svojou úpravou bráni usadzovaniu nečistôt, rast plesní.
  • Stlačenie potrubí pri ďalšej stavebnej činnosti je neprípustné.
  • Zle použité izolácie, alebo dokonca opomenutie použitia izolácií potrubí bude s veľkou pravdepodobnosťou znamenať kondenzovanie pár a kvapkanie vody.
  • Pri nedôslednej inštalácii môže dôjsť k zaprášeniu rozvodov, a to napríklad iba obyčajným opomenutím inštalácie zátok počas ďalších stavebných prác.
  • Vyhľadajte spoločnosť, ktorá Vám poskytne kompletnú realizáciu a poradenstvo. Neodborná firma Vám môže zamlčať ďalšie potrebné informácie, ktoré je nutné zabezpečiť. Napríklad pri pasívnych domoch hovoríme o nutnosti dokonalého utesnenia domu. V záujme znižovania ceny sa môže stať, že Váš dodávateľ Vám tieto veci taktne zamlčí.
  • Nie všetky firmy majú potrebné vybavenie na reguláciu, osadenie a presné meranie. Takéto nástroje sú zväčša finančne nákladné a väčšinou si ich zabezpečia iba firmy, ktoré sa plánujú tejto činnosti venovať odborne a dlhodobo.

Pobyt v zle vetranej miestnosti s vysokou koncentráciou CO2 spôsobuje ospalosť, zhoršenie sústredenia, pozornosti a znižovanie výkonnosti. Spôsobuje znižovanie schopnosti zapamätať si informácie.

Ešte závažnejší dopad má veľká koncentrácia CO2 na človeka pri odpočívaní. Vyvoláva pocit nedospania, únava, bolesť hlavy a zvyšovanie krvného tlaku.

Tvrdenie, že v pasívnom dome sa nesmú otvárať okná je nepravdivé. Okná v pasívnom dome nie je treba otvárať, ale kto chce môže. Musí však počítať s ochladením a potrebou dokúriť priestor.

Realizácia vzduchotechniky je rovnako odborná práca ako napríklad inštalácia vykurovania a preto by ju mala realizovať firma s potrebnými skúsenosťami, vybavením a znalosťami.

V prípade pasívneho domu pre vykurovanie miestnosti o veľkosti 20 m2 stačí 200 wattov. Pre porovnanie je tepelný výkon človeka v kľude 100 watt a výkon stolného počítača s monitorom 300 wattJ

Z pasívneho domu unikne tak málo tepla, že nepotrebujete bežný systém vykurovania. Energia zo slnka, ľudí a tepelných spotrebičov po väčšiu časť roka vyhreje pohodlne celý dom.

Pasívny dom nemusí byť drahší ako obyčajný dom? Náklady na tepelné izolácie, kvalitnejšie okná a náklady na vetraciu jednotku ušetríte za rozvody tepla a radiátory. A to nehovoríme o následnej úspore energie. Cena realizácie pasívneho domu by nemala presiahnuť 5 až 15 percent oproti obyčajnému domu.

Zdieľajte článok
Ľuboš Kolesár
autor článku
Riaditeľ a zakladateľ spoločnosti DEFINELO. Špecialista na technológie pre pasívne domy. Rekuperácia, vetranie, chladenie, ohrev vody.

Mohlo by Vás zaujímať